Kaštanová 489/34, 620 00 Brno
773 109 209
kriz@bozp-brno.cz

Školení

Školení BOZP
  • Školení BOZP vedoucích zaměstnanců
  • Školení BOZP zaměstnanců
  • Školení bezpečnosti práce ve výškách
  • Školení řidičů referentských vozidel
  • Školení obsluhy motorových vozíků (VZV)
Školení bezpečnosti práce

Školení BOZP je zákonem daná povinnost každého zaměstnavatele a musí jej absolvovat všichni zaměstnanci.

Cílem školení je zajistit, aby byli zaměstnanci seznámeni se všemi skutečnostmi k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.  Školení BOZP je nedílnou a trvalou součástí kvalifikačních předpokladů zaměstnance, tedy bez toho, aby zaměstnanci byli proškoleni z BOZP nemohou u zaměstnavatele práci vykonávat. Je na zaměstnavateli, aby stanovil, na základě vyhodnocení rizik, četnost a rozsah školení bezpečnosti práce. Odpovědnost za to, že školení bylo provedeno v odpovídajícím rozsahu a četnosti nese v plné míře zaměstnavatel.

V praxi jsou zpravidla zaměstnanci ve výrobních profesích (operátor, skladník, řidič apod.) školeni 1x za rok. Nevýrobní profese (administrativa) mohou být školeny v periodě delší, zpravidla 2-3 roky.

Školení BOZP formou e-learningu

V současné době někteří zaměstnavatelé zajišťují školení formou e-learningu v domnění, že tímto způsobem plní legislativní požadavky na školení BOZP. Pokud není e-learningový kurz vytvořen dle podmínek a rizik dané společnosti, jsou ovšem na omylu a v případě potřeby by jen těžko prokazovali, že zaměstnanci byli seznámeni s konkrétními riziky, vyskytujícími se ve společnosti, tj. nikoli pouze se všeobecnými zásadami bezpečnosti práce. Neméně důležitý je legislativní požadavek na jeho srozumitelnost, kterou lze docílit zpravidla jen při školení prováděném školitelem, kdy školení zaměstnanci mohou, v případě potřeby, vznášet na školitele konkrétní dotazy. Komerční e-learningové kurzy zpravidla zahrnují pouze všeobecné požadavky na zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci stanovené legislativou.     

Co obsahuje školení BOZP

Námi prováděná školení splňují všechny legislativní požadavky, jsou efektivní, šité na míru a v přiměřeném rozsahu.

  • Seznámení s riziky, povinnostmi a dalšími nutnými informacemi k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.
  • Seznámení s platnou legislativou ohledně povinností zaměstnavatele v oblasti BOZP a z toho plynoucích povinností vedoucích zaměstnanců (zahrnuto ve verzi školení určené pro vedoucí zaměstnance).
  • Konkrétní rizika, která hrozí na příslušném pracovišti a postup, jak jim předcházet a případně je řešit.
  • Praktické zkušenosti v oblasti BOZP
  • Seznámení s pracovními úrazy
Školení obsluhy manipulačních vozíků

Motorové manipulační vozíky jsou všechny vozíky s vlastním pohonem. Spadají sem jak vozíky ručně vedené, tak vozíky, na kterých obsluha stojí nebo sedí. Nejčastěji používanými motorovými vozíky jsou vysokozdvižné vozíky, tzv. VZV.

Druhy školení obsluhy motorových vozíků:

Základní školení

Základní školení musí absolvovat pracovník, který dosud průkaz obsluhy motorového vozíku nemá. Na základě absolvování základního školení obdrží průkaz obsluhy motorového vozíku s celoevropskou platností.

Opakované školení

Pokud zaměstnanec již průkaz vlastní, musí každých 12 měsíců projít opakovaným odborným školením. Účelem opakovaného školení je především zopakování a ověření znalostí potřebných k bezpečné obsluze motorového vozíku.

Kdo může řídit manipulační vozík?

Řidičem motorového (či vysokozdvižného) vozíku může být osoba starší 18-ti let, zdravotně způsobilá, která vlastní průkaz obsluhy motorového vozíku a případně platný řidičský průkaz.

Kdo může provádět školení obsluhy motorového vozíků?

Stávající legislativa nestanovuje požadavky na odbornou způsobilost školitele, a je na zaměstnavateli, jakým způsobem zajistí školení obsluhy motorových vozíků, za což, ovšem, také nese odpovědnost.

Z tohoto důvodu je v zájmu zaměstnavatele, pokud chce mít jistotu, že bylo školení provedeno v odpovídající rozsahu, aby bylo prováděno akreditovaným školitelem podle zásad stanovených ČSN EN ISO/IEC 17024:2013, tedy instruktorem obsluhy manipulačních vozíků nebo zkušebním komisařem s platným certifikátem způsobilosti dle metodiky Jednotné profesní přípravy.

Co obsahuje školení obsluhy manipulačních vozíků?

Školení prováděná akreditovaným školitelem jsou prováděna dle osnov Jednotné profesní přípravy, která stanovuje témata, jejich rozsah a příslušné časové dotace na jejich provádění dle druhu školení a druhu motorového vozíku. Skládá se z teoretické a praktické části.

Školení obsahuje:

  • Nauka o provozu
  • Nauka o konstrukci
  • Bezpečnost práce
  • Nehody
  • Pravidla silničního provozu
Školení PO
  • Školení PO vedoucích zaměstnanců
  • Školení PO zaměstnanců
  • Školení členů preventivních požárních hlídek
  • Školení preventistů požární ochrany 
Školení požární ochrany (PO)

Cílem školení požární ochrany je seznámit zaměstnance s povinnostmi k zajištění požární ochrany na pracovišti. Povinnost zaměstnavatele provádět školení požární ochrany zaměstnanců plyne z platné legislativy.

Druhy a obsah školení požární ochrany

Školení PO zaměstnanců poskytuje zpravidla informace o provádění PO na pracovišti, zabezpečení objektu, požárním nebezpečí na pracovišti, možných příčinách vzniku požáru, způsobu vyhlášení požárního poplachu, způsobu evakuace osob a majetku a hoření a hašení hořlavých látek. 

Školení PO vedoucích zaměstnanců obsahuje seznámení s právními předpisy k zajištění požární ochrany, povinnostmi zaměstnavatele a zaměstnanců na poli požární ochrany, s organizací požární ochrany na pracovišti, způsobem vyhlášení požárního poplachu a evakuace osob a majetku, informacemi o požární bezpečnosti staveb, se způsobem manipulace s požárně nebezpečnými látkami a jejich skladováním, s požárním nebezpečím elektrozařízení a tepelných spotřebičů.

Školení členů preventivních požárních hlídek se skládá z teoretické a praktické části.

Teoretická část obsahuje seznámení s organizací PO na pracovišti, seznámení s požárním nebezpečím, způsobem vyhlášení požárního poplachu a ohlášení požáru, složením požární hlídky a s pokyny pro činnost preventivní požární hlídky.

Praktická část obsahuje způsob provedení prvotního zásahu, základní postupy hašení, seznámení s druhy, umístěním a způsobem použití hasících přístrojů a hydrantů, umístění hlavních uzávěrů a vypínačů energií, evakuačních a zásahových cest, způsob evakuace osob a materiálu a součinnost s jednotkami požární ochrany.

Jak často se školení PO opakuje?

Školení zaměstnanců se provádí školení nejdéle 1 x za 2 roky, školení vedoucích zaměstnanců nejdéle 1 x za 3 roky a školení členů preventivních požárních hlídek nejdéle 1x za rok.